Návody / rady
Návody a rady

ManuálKomoda

1. část: Postup pro skládání nábytku/čehokoliv:

Co je důležité vědět při skládání nábytku, pokud se rozhodnete si ho složit sami. Jedna z nejdůležitějších věcí:

 • Nepokoušejte se skládat jakoukoliv část, pokud budete mít špatnou náladu. Hrozí, že něco přehlédnete, popřípadě nějakou část poškodíte atd. --> začněte s dobrou náladou.
 • Buďte připraveni, že někdy je to hlavolam a není to tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá. Mějte trpělivost. Udělejte si na skládání čas. Nechvátejte.
 • Neobejdete se bez základního nářadí většinou (kladívko, šroubovák křížový/plochý, kleště, ulamovací nůž).
 • Než se pustíte do jakéhokoliv sestavení nábytku, prohlédněte si balení --> jestli není poškozený (pokud se Vám někde nezdá balení, je poškozené --> nejlépe si to vyfoťte ještě zabalené, pokud je nábytek poškozený  po rozbalení --> máte větší možnost, že s Vámi, bude někdo řešit reklamaci --> dopravce, výrobce)
 • Někdy kartony jdou špatně rozbalit. Snažte se co nejméně využívat jakýkoliv ostré předměty, jinak hrozí poškození části nábytku. Pokud opravdu musíte použít např. nůž --> tak jen s největší opatrností.
 • Pokud je krabic s nábytkem více, většinou jsou označené čísli 1/6 např. (první balík z šesti kusů) se stejným názvem. Většinou musíte rozbalit všechny související krabice, aby jste našli manuál a šroubky.Výrobci nejsou jednotný a dávají šroubky a další příslušenství kam se to vejde do krabice. Není v tom systém. Dejte pozor, ať náhodou nerozbalíte jinou část od jiného nábytku. Pokud máte více kusů nábytku.
 • Rozložte si nábytek, tak aby jste na něj dobře viděli a mohli snadno určit podle návodu o jaký kus se jedná.
 • Od začátku postupujte podle návodu. Kroky dělejte jeden po druhým, přesně podle čísel, nepřeskakujte (pokud budete přeskakovat, může se Vám to vymstít a na nějakou část zapomenout, popřípadě špatně namontovat).
 • Dejte pozor aby dřevěné kulíky (pokud jsou součástí více nekoukali než mají - tzn. aby se Vám nestalo, že vyleze skrz další desku, kde nemá a poškodí tak nábytek.
 • Speciální opatrnost mějte v případě, že se jedná o sklo, zrcadlo. Je velice křehké!
 • Umístěte nábytek na místo kde bude stát a zkontrolujte jak je ve rovný (stačí pohledem - většinou je vidět, jestli nepadá atd. pouhým okem). Pro lepší určení samozřejmě použijte vodováhu pokud máte.

2. část: Postup pro skládání nábytku/čehokoliv:

Délka šroubů

Narazil jsem na problém, že spousta lidí si neví rady jak poznat který šroubek mají použít, podle návodů ( na úvodu manuálu je v 99% uveden soupis použitého materiálu, který můžete podle toho překontrolovat jestli opravdu něco nechybí a hlavně zde jsou zapsány šrouby, šroubky, matice atd. podle označení a s technickými parametry, které se dál vyskytují v nákresech.

Například odkud správně měřit šrouby, šroubky (jejich délky) viz obrázek

Odkud měřit délku šroubu

3. část: Postup pro skládání nábytku/čehokoliv:

Přidělání úchytek

 • Narazil jsem na problém při skládání dvířek - některá dvířka se nechají přichytit panty na levou i pravou stranu (je možnost si vybrat na kterou stranu se dvířka budou otvírat a ubdou tak lépe vyhovovat uživateli), bohužel vzniká problém s příchytkami - nětšinou dvířka jsou jen z části předvrtané aby jste měli možnost je je popřípadě otočit. Musíte si tedy díry do dvířek vyvrtat sami a tady je kámen úrazu. Pokud budete vrtat bez podložení dvířek - může se stát, že finální dýhu/fólii poškodíte. Proto doporučuji podložit si dvířka na zemi nějakým hladkým dřevem (které Vám nevadí, že do něj budete vrtat) v místě kde budete dělat díry pro úchytky - pevně tlačit dvířka na dřevo a vyvrtat díry do dvířek --> je menší pravděpodobnost poškození přední strany dvířek. Následně se nechají už jednoduše přidělat úchytky.
 • Dalším problém často nastává, pokud používáte na chycení úchytek akušroubovák --> šrouby pro příchytky mají většinou jemný závit a snadno se závit strhne, či poškodí část závitu. Pokud se tomuto budete chtít vyhnout použijte ruční šroubovák, přecijenom máte v ruce větší cit.

To jsou moje osobní poznatky. Berte to jako stručný návod, který Vám může ulehčit práci, a i čas při skládání.

 

 

Byt:

 • Pokud budete chtít vrtat v panelu - použijte kvalitní vrtáky, s příklepovou vrtačkou.
 • Při malování bytu si dejte pozor na loupající omýtku - před zahájemím prací vyzkoušejte: na menším prostoru přejet několikrát namočeným válečkem (vodou) a po 30 min. opakujte -  jestli se Vám nebude loupat barva, trhat, lepit na váleček - bude potřeba škrabat.


M2FkMGE0